MASŁO
MARGARYNA
w płynie świetnie nadaje się do smażenia i pieczenia, ale zawiera szkodliwe tłuszcze trans, grożące otyłością i miażdżycą. Zawiera też sztuczne aromaty i dodatki sojowe.
OLEJE I OLIWY ROŚLINNE
z kolei dostarczają organizmowi zdrowych nienasyconych kwasów tłuszczowych, przez co obniżają ryzyko zawałów i poziom złego cholesterolu oraz nadają się do smażenia.
Olej rafinowany jest zazwyczaj tłoczony na ciepło, czyli powstaje z nasion, które podgrzewano, aby uzyskać z nich olej. Potem przeszedł rafinację, czyli oczyszczenie dzięki wysokiej temperaturze.
Rafinacja działa jak sitko- usuwa składniki, które skracają przydatność oleju do spożycia. Dlatego oleje rafinowane wolniej jełczeją, w przeciwieństwie do olejów nierafinowanych, które powstają z ziaren tłoczonych mechanicznie na zimno.
Przeciwnicy rafinowanych mówią, że rafinacja usuwa też część dobrych wartości pochodzących z ziaren. Obrońcy twierdzą, że w obydwu olejach jest tyle samo zdrowych nienasyconych kwasów tłuszczowych.
Jak rozpoznać dobrą oliwę z oliwek?
Zwracajcie uwagę na kwasowość. Powinna wynosić od 0,02 do 0,15. Im mniejsza kwasowość tym lepsza oliwa. Wyższą kwasowością charakteryzują się oliwy, które powstają z przejrzałych lub uszkodzonych oliwek.Jeśli zależy wam na oliwie dobrej jakości, szukajcie znaku DOP oznaczającego, że cały proces uprawy oraz produkcji był ściśle kontrolowany.
Oliwa EXTRA VIRGIN- najsmaczniejsza i najbardziej wartościowa oliwa z pierwszego tłoczenia oliwek, które są najcenniejsze.
OLIVE UNFILTERED- niefiltrowana, zawiera cząstki miąższu oliwek, mniej trwała niż EXTRA VIRGIN.
Oliwa PURE OLIVE OIL- czysta oliwa, mieszanka rafinowanej i tłoczonej na zimno, dość gorzka, dlatego nie najlepsza do sałatek.
SANSA OIL I PAMACE OIL- z wytłoczonych, czyli małowartościowych odpadów z oliwek, mają dość ostry smak i mniej wartości.
Oliwy kupujcie w ciemnych butelkach- pod wpływem światła szybko tracą swoje wartości!
W olejach rzepakowych znajduje się 60% kwasu oleinowego, który obniża poziom złego cholesterolu we krwi oraz 30% wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, które wzmacniają nasz mózg, pamięć oraz zapobiegają depresji.
Olej rzepakowy jest tak samo dobry jak oliwa z oliwek extra virgin.
Olej słonecznikowy zawiera dużo kwasów Omega 6, które wzmacniają działanie zdrowych kwasów Omega 3. Mogą wywoływać stany zapalne oraz mieć wpływ na rozwój chorób nowotworowych oraz układu krążenia. Zaletą oleju słonecznikowego jest duża zawartość witaminy E (młodości). Poza tym ma neutralny smak i zapach.
Kwasy Omega 6 są zdrowe, ale nie w nadmiarze. Produktów z udziałem oleju słonecznikowego należy używać ostrożnie.
Stosunek kwasów Omega 6 do Omega 3 w :
a) oleju rzepakowym- 2:1
b) oleju słonecznikowym- 136:1
NA TYCH OLEJACH NIE MOŻNA SMAŻYĆ:
z pestek winogron
sezamowy
słonecznikowy
sojowy
kukurydziany
z pestek dyni
z orzechów włoskich
lniany
Żaden olej nie lubi słońca, ciepła i tlenu. Najlepiej trzymać go w zacienionym i chłodnym miejscu.
zdjęcia:
- zdrowie.gazeta.pl
- www.niam.pl
- gotujmy.pl
- zdrowie.gazeta.pl
- www.chinskieprzepisy.pl
- www.brambleberry.com
- niwki.pl
- ballarini.pl
- kuchnia.wp.pl
- dieta.tvtom.pl
- polki.pl
Komentarze
Prześlij komentarz