Są badania, które mówią, że cukier uzależnia jak najsilniejszy narkotyk. Ponadto jest tani, dlatego wokół niego powstało całe cesarstwo produktów, w których nie spodziewalibyście się cukru.
Cukier po prostu jest wszędzie i towarzyszy nam od najmłodszych lat. Przeciętny człowiek w ciągu roku dziesięciokrotnie przekracza dopuszczalną dawkę spożycia cukru. Jednak nie każdy cukier to "biała śmierć".- Sacharoza- cukier stołowy, połączenie glukozy i fruktozy. Jej działanie najlepiej widać na dzieciach. Po cukierkach skrywających sacharozę, dziecko wykazuje dużą aktywność ruchową, bo szybko wzrasta jego poziom glukozy we krwi. Trzustka zaczyna intensywnie wydzielać insulinę, a ta intensywna praca prowadzi do szybkiego spadku stężenia glukozy. Dziecko chce spać, staje się senne i marudne.
- Cukier w rozsądnych ilościach jest nam niezbędny. Potrzebują go nasze mięśnie, mózg oraz czerwone krwinki, które dostarczają tlen do komórek.
- Jeśli cukru jest za mało, brakuje nam energii do życia, jest nam zimno, głowa słabiej pracuje.
- Jeśli cukru jest za dużo, czujemy się ospali, zmęczeni, grozi nam otyłość, cukrzyca typu drugiego, choroby układu krążenia, problemy ze stawami i zębami.
- Dlatego w naszym organizmie musi być zachowana równowaga.
- Cukry powinny stanowić od 10 do 20% naszego zapotrzebowania na energię.
- Dorosła osoba zużywa około 2000 kcal dziennie, a z cukru może przyjąć zaledwie 200 kcal czyli około 10 łyżeczek.
- W dziennym limicie na cukier mieści się też ten obecny w żywności przetworzonej oraz naturalnie występujący w owocach czy mleku.
- Dbajcie o to, żeby produkty, które spożywacie miały dużą zawartość błonnika, bo ten częściowo ogranicza wchłanianie cukru.
- Postawcie też na węglowodany złożone, czyli np. pełnoziarnisty makaron, które gwarantując stabilny poziom cukru przez kilka godzin niwelują ospałość i zmęczenie.
- Nie rozgotowujcie warzyw, szczególnie ziemniaków, ponieważ wtedy wywołują skok glukozy we krwi, podobnie jak biały cukier.
Brązowy cukier jest reklamowany jako zdrowszy od białego. W rzeczywistości różni się tylko tym, że jest droższy. A zatem nie ważne, którego cukru używacie, są do siebie bardzo podobne.
- łyżeczka białego cukru- 20kcal, 100g cukru białego-100% sacharozy
- łyżeczka brązowego cukru- 18kcal, 100g cukru brązowego-95% sacharozy oraz glukoza, fruktoza, niewielkie ilości witamin z grupy B i pierwiastków.
- Cukier nie lubi wilgoci. Wilgotny może się zbrylić, zwłaszcza cukier puder, a wtedy jest nie do użycia. Dlatego ważne jest, aby w domu przechowywać cukier w suchym miejscu
- Cukier nie ma terminu ważności. To produkt, który się nie psuje. Dobrze przechowywany może wytrzymać na prawdę długo.
- Cukier biały kryształ oraz cukier drobny świetnie nadają się do ciast.
- Cukier trzcinowy bardzo szybko się rozpuszcza, idealnie nadaje się do drinków i biszkoptów.
- Cukier brązowy z dodatkiem karmelu nadaje różnym potrawom charakterystyczny karmelowy aromat.
- Cukier puder jest świetny jako posypka do ciast lub gdy chcemy zrobić lukier.
- Cukier w kostkach powstaje z wilgotnego, sprasowanego cukru. Świetnie nadaje się do słodzenia kawy i herbaty.
- Trudno określić precyzyjnie ile cukru stołowego możemy zjadać dziennie, bo nie wiemy ile dokładnie cukru znajduje się w produktach przetworzonych.
- Tłuszcz cukierniczy zawiera izomery trans. Dlatego drożdżówkę lepiej zastąpić domowym ciastem.
- Cukier znajdziecie też w niektórych kiełbasach, ketchupach, sosach, przyprawach, zupkach w proszku, a nawet w słonych przekąskach. Jego zadaniem jest poprawa smaku, konsystencji i zabezpieczenie przed psuciem.
zdjęcia:
www.odzywianie.info.pl
pl.freepik.com
www.multipino.pl
www.female.pl
www.niam.pl
pieniadze.gazeta.pl
Komentarze
Prześlij komentarz